חכמלוגי

No data was found

הרים מיוחדים

 השבוע יחול 'יום ההר' שקבע האו'ם, כדי להעלות את המודעות לחשיבות ההרים בעולם. יכול להיות שאתם גרים באזור הררי, למשל בירושלים, ואתם מעריכים את הנוף והאוויר הצח – אך מסתבר שלהרים יש חשיבות רבה מעבר ליופי!

  הרים מכסים כמעט רבע משטח כדור הארץ, ומשמשים בית לכשישית מאוכלוסיית העולם! כרבע מבעלי החיים היבשתיים והצמחים חיים בהם.

  • מקור מים – כשבעים אחוז ממי השתייה מגיעים מההרים. איך? משקעים, כלומר גשם ושלג, יורדים על ההר, והופכים לנהרות שזורמים למישור. איך למשל מתמלאת הכנרת שלנו? בין השאר ממים שמגיעים אליה מהחרמון ומרמת הגולן.

  • אנרגיה ירוקה – בעזרת ההרים אפשר גם להפיק אנרגיית מים ירוקה. מי הנחלים נאגרים בסכר במקום גבוה, ואז משוחררים בבת אחת. כך הם מפעילים טורבינות שמייצרות חשמל בלי לשרוף דלק מזהם.

  • ההר הכי גבוה – חשבתם שההר הכי גבוה בעולם הוא האוורסט? ובכן, זה לא לגמרי מדויק… פסגת האוורסט היא אכן הפסגה הגבוהה ביותר, וגובהה כ-8800 מטרים. אך ההר הגבוה ביותר מהבסיס ועד הפסגה הוא המאונה קיאה שבהוואי. גובהו מעל 10,000 מטר! הסיבה היחידה שלא שמעתם עליו היא מפני שרובו נמצא מתחת לפני המים. רק 4000 מטרים מזדקרים החוצה, מה שהופך אותו להר נחמד, אבל לא בליגה… בכלל, מסתבר שרכסי ההרים הארוכים ביותר בעולם נמצאים דווקא מתחת לאוקיינוס!

בתמונה: ההר קיאה

Mauna Kea Summit in Winter

 

  • הרי הקשת – יש בעולם הרבה הרים מדהימים, אך רכס הרי הקשת שבסין הוא אחד היפים ביותר! ההר כולו עשוי רצף פסים בצבע אדום, כחול, ירוק, צהוב ועוד. הסלעים נלחצו בעומק האדמה במשך שנים רבות, עד שתזוזה של לוחות פני כדור הארץ הרימו את חלקם, ויצרו את תופעת הטבע המקסימה הזאת. בארץ היו קוראים להרים כאלה הרי החמצוצים… 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture