חכמלוגי

השיפוד ובקבוק האורז

 שלום ילדים! 

מה אתם אומרים – אפשר להרים בקבוק מלא אורז בעזרת שיפוד? נשמע קצת קשה…אבל בניסוי הבא נראה שזה בהחלט אפשרי!

  

מה צריך?   

בקבוק קטן

 • שקית אורז

 • שיפוד או עפרון

  

 מה עושים? 

ממלאים בבקבוק אורז עד הסוף. דוחפים פנימה את השיפוד או העיפרון(כשחודו כלפי מטה), ומנסים להרים בעזרתו את הבקבוק. אופס! השיפוד מחליק החוצה…אך אל תתייאשו! קחו את הבקבוק, ודפקו מספר פעמים על השולחן עד שהאורז שבתוכו יידחס כמה שאפשר. נוצר מקום חדש בבקבוק – מלאו גם אותו באורז!

 עכשיו נסו שוב לדחוף את השיפוד לתוך הבקבוק. יותר קשה, נכון? אך ברגע שהצלחתם, נסו שוב להרים את הבקבוק עם השיפוד. הצלחתם? כל הכבוד!

 

 איך זה קורה? 

מי שעוזר להרים את הבקבוק שלנו הוא כוח החיכוך שפועל בין האורז לבין השיפוד. לפני שדחסנו את האורז, הבקבוק נראה מלא, אך הוא הכיל די הרבה אוויר! עובדה שכשדפקנו אותו על השולחן, התפנה לנו מקום בחלק העליון של הבקבוק. לכן הוא לא 'תפס' את השיפוד, שהחליק לו החוצה. אך כשהאורז היה דחוס והכנסנו את השיפוד, האורז הצפוף 'נדחף' אליו והחזיק אותו. כעת הוא יכול היה להרים את הבקבוק!  

  

נ.ב. – תוכלו לעשות קסם קטן בעזרת הניסוי הזה. הכינו שני בקבוקים זהים ושני שיפודים. מלאו מראש בקבוק אחד באורז דחוס, ואת הבקבוק השני מלאו מול הקהל. תנו להם לנסות להרים את הבקבוק עם האורז הלא דחוס, וכשהם ייכשלו, הראו להם איך אתם מצליחים להרים את הבקבוק השני… אחר כך רוקנו את הבקבוקים תוך כוסות, כדי שהם יראו שבשני הבקבוקים יש בסך הכל אורז. איזה פלא!

 

(הקסם נלקח מהאתר של ענבל ישראל)

 

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture