חכמלוגי

המרחב המשותף

 שלום ילדים ! כאן ד'ר פולקע!

 השבוע חל יום הבטיחות בדרכים, ולכבוד האירוע, אני רוצה לספר לכם על שיטה מאוד מעניינת שנוסתה ברחבי העולם כדי להוריד את מספר התאונות: שיטת המרחב המשותף.

בעיירה נורדלרן שבהולנד היתה בעיה: כביש גדול עבר ליד חצר בית הספר, וההורים היו מודאגים, במיוחד אחרי שקרתה תאונה. ואז, מישהו חשב על רעיון מקורי – במקום לעשות חומה גבוהה יותר סביב בית הספר, הוחלט להסיר את החומה לגמרי! במקומה נבנתה גדר נמוכה, ומגרש המשחקים 'עורבב' עם הכביש. מה דעתכם? רעיון טוב?

על פניו נראה שממש לא! כולנו רגילים שבמרחב הציבורי, לכל אחד יש את המקום שלו. המכונית בכביש, המדרכה לאיש… וגם רוכב האופניים על השביל המיוחד לו.

אך לפי רעיון המרחב המשותף, אין מדרכות ואין כבישים, אין תמרורים ואין רמזורים. רק משטח גדול, עם ספסלים ועצים. אנשים יכולים ללכת שם, רוכבי אופנים יכולים לרכוב, ומכוניות יכולות לנסוע.

ומה קורה? פשוט מאוד – כולם הרבה, הרבה יותר זהירים! הולכי הרגל יודעים שיש מכוניות, והולכים יותר בזהירות. נהגי המכוניות נוסעים יותר לאט ובאדיבות, כדי לא לפגוע בהולכי הרגל. ואם נוהגים כך, התוצאה הסופית לא ממש מפתיעה – יש הרבה, הרבה פחות תאונות! ובאופן יותר מפתיע, למרות שכולם נוסעים לאט, כמות הפקקים יורדת פלאים. בערים נוספות החליטו לנסות את הפטנט של המרחב המשותף, וגם שם מדווחים על הצלחה. מה אתם אומרים, נראה לכם שאצלנו בארץ רעיון כזה יכול לעבוד? 

 

14 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture