חכמלוגי

לבקנות

 שלום ילדים !   

 השבוע בניידת החלומות נפגוש את אוהד, שהוא לבקן. יצא לכם לפגוש פעם מישהו לבקן? בכל אופן, בואו נלמד קצת על התסמונת הזאת. 

 

 

 »אז מה זה לבקנות? לבקנים הם אנשים רגילים לגמרי, חוץ מעובדה אחת קטנה: חסר להם בגוף חומר שנקרא מלנין. המלנין אחראי על צבע העור, השיער והעיניים שלנו, ולכן ללבקנים יש עור לבנבן, שיער כמעט לבן, וגם העיניים שלהם בהירות מאוד. למלנין יש תפקיד גם בראייה, ולכן כל הלבקנים סובלים מלקות ראייה מסוימת.

  »תסמונת נדירה – בממוצע, רק אחד מכל 17,000 אנשים הוא לבקן. לבקנים מצויים בכל העמים והגזעים, ובמדינות שונות אחוז הלבקנים משתנה. באפריקה, למשל, אחד מכל 5000 סובל מלבקנות.

  »סובל כפשוטו – מלבד המראה שלהם, שהוא מאוד, מאוד שונה מכהי העור שסביבם, הלבקנים באפריקה נרדפים ממש! בחלק מהמקומות הם נחשבים מקוללים, ובמקומות אחרים חייהם בסכנה. לא פלא שבשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים כדי להסביר לאפריקאים שלבקנות היא בסך הכל פגם גנטי קל…

  »גם בעלי חיים לבקנים – תארו לכם טווס לבן לגמרי, או טיגריס לבן בלי פסים…כן, גם בין בעלי החיים אפשר למצוא לבקנות, מה שיוצר יצורים מיוחדים במינם! חלק מבעלי החיים האלה הגיעו לגני חיות, והפכו למפורסמים, כמו 'סנופלייק' (פתית שלג), הגורילה הלבקנית היחידה המוכרת בעולם. אז אם תמצאו איזו צפרדע לבנה, או צב שנראה כאילו הטבילו אותו באקונומיקה – רוצו מהר למורה לטבע ותגידו לו!

Hedgehog with Albinism

 קרדיט תמונה: DMLapatoHedgehog with AlbinismCC BY-SA 4.0

 

10 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture