חכמלוגי

נוודים

 חג שמח! נחמד לגור בדירת ארעי, נכון? כמעט פיקניק של שבוע, ובלילה, אפשר לשכב ולהציץ בכוכבים שמנצנצים בעד הסכך. ובכל זאת, אחרי שחג הסוכות מסתיים, גם נחמד לחזור לחדר הרגיל שלנו, בבית החמים. 

 אך יש אנשים שגרים בדירת ארעי משך השנה כולה. בעולם חיים בין 30 ל- 40 מיליון נוודים בני שבטים שונים, שאין להם כתובת ובית קבוע. חלקם אפילו חיים אצלנו בישראל! 

• הבדואים – נכון, אלה הנוודים שלנו, שמתאפיינים במאהל גדול, הכנסת אורחים מיוחדת ועדרי גמלים. השבטים הבדואים שייכים לקבוצת הנוודים שנודדים עם עדרי בעלי חיים. בתנאי המדבר הקשים בהם הם חיים יש מעט מאוד מים ומזון, וכך הם נאלצים לנדוד ממקום למקום. לכל שבט מנהיג משלו, וגם השטח מחולק ביניהם. במשך שנים רבות השלטון לא התערב בחיי הבדואים, אך בתקופה שלנו גם הבדואים התחברו לחיים המודרניים, ולא נדיר לראות אוהל עם אנטנת טלוויזיה ומכונית בחצר ביחד עם הגמל… למעשה, כיום רוב הבדואים התיישבו ביישובי קבע, ותופעת הנוודות הפכה להרבה יותר נדירה.

 • צוענים – צועני הוא כינוי לבן עם הקרוי 'רומני' (למרות שאין להם שום קשר לרומנים החיים ברומניה) שהיגר לאירופה מהודו לפני כ-1500 שנה. הם היו סוחרים, דיברו בשפה משלהם ועברו ממקום למקום כשהם חיים חיי נוודים. הצוענים לא תמיד היו חביבים על יושבי המקום, שחשדו בזרים כהי העור בעלי המנהגים השונים. אולי לא ידעתם, אך הנאצים ימ'ש רצחו בתקופת השואה גם מאות אלפי צוענים! כמו במקרה של הבדואים, ושל עמים נוודים נוספים בעולם, צורת החיים המודרנית גרמה לצוענים רבים להתיישב במקום אחד ולהפסיק לנדוד.

  • נוודים ימיים – יש כאלה שאפילו הבית הארעי שלהם לא עומד במקום אחד! בני הטנקה הסיניים חיים באופן קבוע בסירות קטנות, ושטים ממקום למקום כדי למלא את הרשתות שלהם בדגים לרוב. לא מתאים לאנשים שמקבלים מחלת ים… גם קבוצות אחרות בעולם חיות באופן דומה, ויש הקוראים להם 'צוענים ימיים'. מה אתם אומרים, גם אתם הייתם רוצים לגור בסירה ולשוט בבוקר לבית הספר? 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture