חכמלוגי

אריות

 השבוע חגגנו את יום ירושלים, וכולכם ודאי יודעים מה הסמל של עיר הבירה שלנו: האריה! מה אתם יודעים על בעל החיים העוצמתי הזה? בואו נלמד עליו מעט!

 • מלך החיות – לא ברור אם זה בגלל הרעמה המרשימה או שזה בגלל הכוח והעוצמה שלו, אך בכל מקרה, כבר  אלפי שנים האריה ידוע כמלך החיות. האריה, ממשפחת החתוליים, הוא השני בגודלו מבין החתולים הגדולים, והוא אכן גדול וחזק! אריה זכר יכול לאכול כשבעה קילוגרם של בשר ביום. ואין ספק, האריה גם מתנהג כמו מלך: הוא שוכב משך רוב שעות היממה בצל ונח.

 • לא חי לבד – בניגוד לשאר החתולים הגדולים שנוהגים לחיות לבדם, האריה חי בלהקות. בלהקה יש בין זכר אחד לשלושה זכרים, וכעשר נקבות, כלומר לביאות. גם גורים בגדלים שונים חיים בלהקה, והלביאות מטפלות בהם יחד. כאשר הגורים הזכרים מגיעים לגיל בגרות הם מסולקים מהלהקה כדי לא להתחרות במנהיג, אך הנקבות יכולות להישאר.

  • נשים עובדות –  אז אם האריה לא צד מי מביא את האוכל הביתה? הלביאה, כמובן. היא יוצאת בערב למסע הצייד, והיא לא יוצאת לבדה, אלא בחבורה של כמה לביאות. יחד, בעזרת תכסיסי צייד מתוחכמים, הן צדות זברה, או כל בעל חיים גדול אחר שיכול להתאים לארוחה. וכשהן מביאות את הצייד הביתה, נחשו מי אוכל ראשון אחרי כל העבודה הקשה  שהן עשו…?  ניחשתם. המנהיג הרעב שמתבטל לו בצל!

 • אריה כי ישאג, מי לא יירא –  אחד המאפיינים של האריה הוא השאגה האדירה שלו. אם תסתובבו באפריקה או אפילו בגן חיות, תוכלו לשמוע את שאגת האריה ממרחק של כ- 8 קילומטר!

  • המון שמות – לאריה יש שמות רבים: אריה (כמובן), לביא, כפיר, שחל, שחץ וליש. בעברית השמות מבטאים גילאים שונים של אריות.

 • כבר לא מסתובב כאן – אם למדתם תנ'ך, נתקלתם ודאי בסיפורים על אריות שהסתובבו בארץ. דוד המלך, למשל, נלחם באריה, וגם שמשון הגיבור. מכירים סיפורי תנ'ך נוספים בהם האריה מככב? האריות חיו בארצות רבות באזור הים התיכון, אך היום תוכלו למצוא אריות רק בהודו ובאפריקה, וגם שם המספרים שלהם הולכים ומתמעטים. בארץ, תשמחו אולי לשמוע, תוכלו לראות את האריה רק בגני החיות, ובתור סמל של עיריית ירושלים! 

Emblem of Jerusalem

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture