חכמלוגי

המצאות בטעות

 שלום ילדים וחג שמח!   

 מי כאן אוהב מצות? אני ממש אוהב, ולפעמים אני חושב איזה מזל זה שבני ישראל יצאו כל כך בחפזון ממצרים והבצק שלהם לא הספיק לתפוח! אולי לא ידעתם, אבל יש עוד גילויים והמצאות שנולדו במין 'טעות' כזאת… והיום אני אספר לכם על כמה מהם.

 

 • בואו נתחיל עם עוד סוג של מזון. התפוצ'יפס המפורסמים נולדו בגלל… לקוח עצבני במסעדה!

Potato-Chips

הסועד לא היה מרוצה מהצ'יפס שלו, שהיה לטענתו עבה מדי, ושלח אותו שוב ושוב חזרה למטבח. בסוף הטבח התרגז, וטיגן פרוסות דקיקות במיוחד של תפוחי אדמה. המממ… דווקא יצא טעים! הלקוח היה מרוצה, וגם הטבח, שהמציא בטעות חטיף אהוב!

 

 • אך יש המצאות חשובות יותר שהומצאו בטעות, כמו קוצב הלב.

קוצב לב הוא מכשיר קטן שמושתל בלבם של חולי לב ומציל את חייהם, והוא הגיע לעולם בזכות פרופסור קצת מפוזר. וויליאם גרייטבאץ' היה עסוק בבניית מכשיר למדידת תפקוד הלב, כשבלי כוונה הוא שלף מהקופסה שלידו נגד (סוג של רכיב חשמלי) בגודל לא נכון. כשהוא חיבר אותו למעגל החשמלי, הוא שם לב שהמכשיר מפיק אותות חשמליים שדומים לקצב הלב. מכאן הדרך היתה קצרה להמצאת המתקן הקטן שמושתל בלבם של מעל חצי מיליון אנשים ברחבי העולם מדי שנה!

 

 • גם פרופסור שמעון גופשטיין מהטכניון גילה תגלית חשובה כששכח להשקות את העציצים שלו… החוקר, שמנסה לייצר סוג של צמחים שאורך החיים שלהם ארוך במיוחד, שכח במשך שלושה שבועות להשקות את העציצים המיוחדים. אוי ואבוי! הוא היה בטוח שהצמחים התייבשו ונהרס לו כל הניסוי, אך להפתעתו, הפרופסור גילה שהצמחים עדיין חיים, למרות שהצמיחה שלהם נעצרה. ואחרי ההשקייה הם התאוששו יפה, וחזרו לצמוח! לתגלית של פרופסור גופשטיין יכולה להיות משמעות חשובה מאוד: באזורים שסובלים מבצורת יוכלו להשתמש בצמחים שהוא פיתח, ולעבור את הבצורת בשלום!

 

14 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture