חכמלוגי

לאה גולדברג

 

'בעמק יפה, בין כרמים ושדות, עומד מגדל בן חמש קומות…' מזהים את הספור? מדובר על הספר 'דירה להשכיר', כמובן, שכתבה לאה גולדברג. הסופרת והמשוררת לאה גולדברג נפטרה השבוע לפני 48 שנה, וזאת הזדמנות מצויינת לשמוע מעט עליה ועל היצירות היפות שהיא השאירה!

 לאה נולדה בפרוסיה, ולמדה שם בגימנסיה העברית. כשהיא עלתה לארץ היא כבר עסקה בספרות, והיא הצטרפה לחבורת משוררים וסופרים ידועים שפעלה כאן. 'סדרנו לך ראיון עבודה בעיתון 'דבר" הם אמרו לה, ולאה הלכה להתראיין אצל אדם בשם יצחק יציב, שהיה העורך הראשון של עיתון הילדים 'דבר לילדים'.

 'את כותבת יצירות לילדים?' הוא שאל אותה, ולאה השיבה שלא, אך היא יכולה לנסות…

 'אז תנסי' הוא בקש.

 לאה גולדברג ישבה וכתבה שירים וספורים, והעורך המוקסם קבל אותה לעבודה, ואפילו מינה אותה לסגניתו! תוך זמן קצר היא הפכה לאחת הסופרות והמשוררות האהובות ביותר. היא כתבה שירים וספורים, תרגמה יצירות מפורסמות משפות אחרות, ולימדה ספרות באוניברסיטה. כאות של כבוד, הוחלט שתמונתה תופיע על השטר החדש של מאה שקלים.

 לאה גולדברג נפטרה בגיל 58, ולא זכתה להקים משפחה וללדת ילדים משלה, אך היא זכתה לשמח ילדים רבים בשיריה ובסיפוריה! ואם אתם מקריאים לאח קטן את 'איה פלוטו', אולי תספרו לו גם מעט על הסופרת שכתבה אותו – על לאה גולדברג.

   

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture