חכמלוגי

No data was found

ספר ההלכות שנולד במחבוא

 

על אנה פרנק ודאי שמעתם. הנערה שהתחבאה באמסטרדם הכבושה במלחמת העולם השניה כתבה יומן שהפך לספר השואה המוכר ביותר בעולם. אך באותה תקופה ובאותו מקום התחבא עוד נער אחד – יהושע ישעיהו נויבירט שמו, וגם מהמסתור שלו נולד ספר חשוב מאין כמוהו. לספר קוראים 'שמירת שבת כהלכתה', ואני בטוחה שגם עליו שמעתם…

 

הוריו של יהושע הצעיר ברחו מגרמניה להולנד, אך נלכדו שם כאשר היא נכבשה על ידי הנאצים. המשפחה ניצלה בזכות שורה ארוכה של נסים: פעם החיילים הגרמנים שחיפשו יהודים התפצלו לשניים, וכל קבוצה סרקה את בתי הרחוב מכיוון אחר. משפחת נויבירט גרה בדיוק בבניין האמצעי, ושתי הקבוצות של החיילים חשבו שהקבוצה השניה סרקה את הבית שלהם… אחר כך השכנים ההולנדים הלשינו עליהם, והם נלקחו לנקודת האיסוף של כל היהודים, אך שוחררו משם במפתיע בלי שום סיבה. בסופו של דבר, הם מצאו עליית גג בבית נטוש, והתחבאו שם במשך שלוש שנים.

 

תארו לכם –  אלף ימים להיות באותו מקום! בלי להתקרב לחלון, בלי לעשות רעש… מה עושים כל הזמן הזה, כששרויים בפחד מתמיד?! יהושע הצעיר בחר לשקוע בלימוד תורה. במחבוא היו מספר ספרי קודש, ביניהם 'משנה ברורה' בנושא שבת, והנער החרוץ שקד על תלמודו ושינן אותם שוב ושוב.

 

בסוף המלחמה עלה יהושע לארץ יחד עם משפחתו, והחל ללמוד בישיבת 'קול תורה'. הוא הפך לתלמידו של הרב שלמה זלמן אויערבך, זצ'ל, והחליט לחבר ספר על הלכות שבת. הוא הרי הכיר אותן היטב! כך נולד הספר 'שמירת שבת כהלכתה', שעוזר להמוני בית ישראל לשמור על שבת קודש עד עצם היום הזה.  

 

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture