חכמלוגי

לעמוד בניסיון

  ספור על ה-'צמח צדק' שיום הולדתו חל השבוע, בתאריך כ'ט אלול.

 אברהם היה אחד מחסידיו של בעל ה'צמח צדק', הלא הוא רבי מנחם מנדל שניאורסון, האדמו'ר השלישי בשושלת חב'ד. אברהם היה סוחר – הוא קנה סחורה בזול ומכר אותה ברווח, ועם השנים נהיה עשיר גדול.

 בוקר בהיר אחד, יהושע, שכנו של אברהם, התדפק על דלתו.

 'בוקר טוב לך, שכני!' בירך אותו אברהם בלבביות. 'מה שלומך?'

 'שלומי ברוך ה' בסדר גמור' אמר יהושע בהיסוס 'אך שמעתי שמועה שקשורה אליך… בן דודי הגיע מהעיירה לודג', והוא סיפר שהמשטרה המקומית החרימה משלוח ענק של בדים יקרים שהיו בדרך אליך. הם החליטו שהמשלוח לא חוקי, והם לוקחים את הבדים לאוצר המדינה…'

 אברהם פתח זוג עיניים נחרדות. 'משלוח הבדים שלי הוחרם על ידי המשטרה?! השקעתי בבדים האלה מיליוני רובלים! אוי לי! איזה הפסד כספי נורא!!!' ובן רגע, הוא נפל מתעלף ארצה.

 יהושע הביט בבהלה בשכנו המעולף, וקרא מהר לעזרה. מיד התקבצו כל בני הבית, ואחד המשרתים לקח כוס מים, ושפך על פניו של אברהם המסכן. המים העירו אותו, והוא התיישב במקומו.

 'מה קרה…?' הוא מלמל 'למה אני שוכב על הרצפה…? אוי, נזכרתי! הבדים שלי…!' ובלי שום אזהרה, הוא התעלף שוב.  

 המשרת רץ למלא שוב את הכלי במים, ושפך שוב על אדונו, אך הסיפור חזר על עצמו. אברהם התעורר, אך ברגע שנזכר בבשורה הקשה, התעלף מיד. וכך קרה פעם ועוד פעם.

 'קראו לרופא!' אמר אחד השכנים.

 'אפשר, אבל במקביל, שילחו מישהו ל'צמח צדק',' אמרה אשתו המודאגת של אברהם 'הוא בוודאי יידע לתת לנו עצה טובה.'

 כשבעל 'הצמח צדק' שמע את הסיפור, הוא חשב לרגע, ואז אמר לשליחים שבפעם הבאה שאברהם מתעורר, יש לומר לו שהשמועה לא היתה נכונה, ודבר לא קרה למשלוח הבדים היקרים שלו. וכך אכן עשו: כשהעירו הפעם את אברהם, מיד אמרו לו שהשמועה היתה שמועת שווא.

 'באמת?' שמח אברהם, וקם ממקומו. 'מי אמר לכם?'

 'בעל הצמח צדק…' אמרה לו אשתו, אך בקושי הספיקה לסיים את דבריה, כשאשתו של יהושע השכן הגיעה למקום.

 'יהושע, סתם הבהלת את אברהם שכננו! הנה, הרגע הגיע אורח נוסף מהעיירה לודג', והוא סיפר שהסחורה שהוחרמה היתה בכלל של אחד מגויי הסביבה…'

 מאוחר יותר, שאלו תלמידי הצמח צדק את רבם איך ידע שהשמועה אינה נכונה. ברוח הקודש?

'לא ולא' אמר הצדיק. 'הקב'ה לא נותן לאדם ניסיון שהוא אינו יכול לעמוד בו. כשסיפרו לי שאברהם לא מצליח להתאושש מהחדשות הרעות, הבנתי שכנראה שהניסיון הזה אינו אמיתי כלל…'

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture