חכמלוגי

כדור הארץ

השבוע חל יום כדור הארץ ואנחנו תמיד שמחים על הזדמנות ללמוד על הכדור המופלא בו אנו חיים.

  • כדור הארץ הוא מגנט ענק. נוזלים מותכים שנמצאים בבטן האדמה מסתובבים ויוצרים שדה מגנטי. אך הוא לא מגנט חזק במיוחד – המגנטים שעל המקרר חזקים יותר ממנו!

לנו, בני האדם, אין יכולת להרגיש את השדה האלקטרומגנטי, אך יש בעלי חיים שבהחלט חשים אותו!  

• לא רק ליופי – ידעתם שצמחייה ירוקה ופרחים צבעוניים הם לא רק ליופי?

חשוב מאוד מאוד שנשמור על כל הירוק הזה בכדור הארץ שלנו, ומכמה סיבות: קודם כל, הצמחים הם אלו שמספקים חמצן לסביבה.

בניגוד לבני אדם, שנושמים חמצן ופולטים לסביבה פחמן דו חמצני, הצמח נושם בחלק מהיממה פחמן דו חמצני, ופולט חמצן.

 צמחים מספקים לעולם החי חלק עיקרי של המזון שלו, ובזכות העובדה שהם מאיידים חלק מהנוזלים שלהם לאוויר, הטמפרטורה יורדת, ויש יותר גשמים. הצמחייה ושורשיה גם 'מחזיקים' את האדמה שלא תשטף בגשמים, וכך יותר מים מחלחלים אל האקוויפרים, השכבות אוגרות המים שמתחת לאדמה.

 • שכבת האוזון – אוזון הוא גז שכל חלקיק שלו מורכב משלושה חלקיקים של חמצן, ולכן יש הקוראים לו 'חמצן משולש'.  האוזון נמצא באוויר בכמויות קטנטנות. בעשרה מיליון חלקיקי אוויר יש שני מיליוני חלקיקי חמצן, אך רק שלושה חלקיקי אוזון! ובכל זאת, כשהאוזון נמצא בסטרטוספרה, שהיא שכבת אוויר הנמצאת מספר קילומטרים מעל פני כדור הארץ, היא חיונית לקיומנו. שכבת האוזון סופגת את קרני השמש האולטרה סגולות המסוכנות, ושומרת שהטמפרטורה על פני כדור הארץ לא תהיה חמה או קרה מדי. כך היא מאפשרת לחיים להתקיים. 

 • כדור על העוקם – העובדה שיש ימים קצרים וארוכים נובעת מהעובדה שכדור הארץ נוטה על צידו, ונמצא באלכסון מול השמש. היום הקצר ביותר הוא היום בו קרני השמש הישירות הן הקצרות ביותר שמגיעות למרכז כדור הארץ. אותו היום הוא הארוך ביותר בחצי הדרומי, וכעבור חצי שנה התפקידים מתחלפים!

 • איכות הסביבה – אחת הדרכים בהן אנו יכולים לעזור לעצמנו, לכלל העולם ואף לדורות הבאים היא לשמור על הסביבה היפייפיה שה' ברא לנו.

לא תמיד אנשים היו מודעים לנזקים שבני אדם יכולים לגרום לעולם היפה שלנו, אך למזלנו, כבר למדנו דבר אחד או שניים על שימור הסביבה.

אחד העקרונות החשובים שכולכם בוודאי מכירים הוא שימוש מחדש בפסולת, או מחזור, כדי שלא נמצא את עצמנו עם ערמות אשפה בלתי אפשריות. כל שנה תושבי מדינת ישראל מייצרים יותר מ- 5 מליון טונות של פסולת בממוצע!הפסולת גורמת לזיהום הקרקע שלנו וזיהום מקורות המים.

אנו מזמינים אתכם לאסוף אשפה, לנקות ולסדר, וכמובן – למחזר.

הארץ הזאת היא של כולנו ואנחנו רוצים שהיא תהיה הכי יפה שאפשר! 

'אמר הקב'ה לאדם הראשון:  

'…ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן, 

 וכל מה שבראתי, בשבילך בראתי

 תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי,

 שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך'.   

 (מדרש קהלת רבא, ז') 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture