חכמלוגי

ספינות

השבוע, לפני 82 שנה, נפתח נמל תל-אביב, וזה בדיוק הזמן לדבר קצת על ספינות! העולם מלא בכלי שיט מיוחדים ומעניינים, בואו נלמד עליהם מעט.

  הספינה הגדולה ביותר – מכלית הנפט 'סיווייז ג'יאנט' (הענק שמכיר את הים) היתה האוניה הגדולה ביותר בעולם, וגם הכלי הממונע הגדול ביותר שנבנה אי פעם. אורכה היה 458 מטרים, שזה ארוך יותר מכמה וכמה גורדי שחקים מפורסמים!

מכירים את השלטים על גשרים שמזהירים רכבים גבוהים מדי שלא יוכלו לעבור?

גם לסיווייז ג'יאנט היתה את אותה בעיה, והיא לא היתה יכולה לעבור במעברים ימיים חשובים כמו תעלת פנמה או תעלת סואץ.

על האוניה היה אפשר להוביל כחצי מיליון טון של דלק, ורק ההגה שלה שקל 230 טון! לפני מספר שנים היא פורקה, אך העוגן שלה, במשקל 36 טון, נמצא עד היום במוזיאון ימי בהונג קונג.

  הספינה המפורסמת ביותר – יש כמה מתחרים על התואר הזה, ביניהם הסנטה מריה, בה שט קולומבוס כשגילה את אמריקה, או המייפלאוור, האוניה שהביאה את המתיישבים הראשונים מאנגליה לחופי ארצות הברית. אך נראה שהטיטאניק היא הזוכה בתחרות.

לפני 108 שנים, יצאה להפלגת הבכורה ספינת התענוגות המפוארת והעצומה, כשעל סיפונה מעל אלפיים איש.

מארגני השיט טענו שמדובר באוניה שלא יכולה לטבוע – ובכל זאת, לאחר שהתנגשה בקרחון, היא טבעה, ואיתה 1500 נוסעים.

  כלי שיט מוזרים  – כמו בכל תחום, גם בתחום כלי השיט אנשים אוהבים להיות יצירתיים…אז קבלו את סירת הגיטרה, שנראית בדיוק כמו גיטרה גדולה שצפה על המים, ואת סירת הטרקטור, שאפשר לנסוע בה ביבשה, ופשוט להיכנס איתה למים ולהמשיך לשוט. יש גם סירות בצורת ברווז, סירה בצורת סירת קיפולי נייר, ואפילו סירת נקניקיה בלחמניה!

  ספינת החופש – והנה ספינה שעדיין לא נבנתה, אך היא נמצאת בתכנון כבר שנים רבות: ספינת החופש. מדובר בספינה ענקית, באורך של 1.5 קילומטר, שמהווה בעצם עיר שלמה שצפה על המים. יהיו בה עשרות אלפי יחידות דיור, בית ספר, חנויות, בית חולים – כל מה שהאדם המודרני צריך כדי לחיות! הספינה תשוט ממקום למקום, וכך לא תהיה שייכת לאף מדינה. דרך מעניינת לחסוך תשלום מיסים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture