חכמלוגי

יער אודם

 השבוע לפני 37 שנה, הכריזה הכנסת על סיפוח רמת הגולן, והפיכתה לחלק של מדינת ישראל. מעבר לזה שזכינו באזור חשוב מאוד לביטחונה של ישראל (לפני שכבשנו את הרמה, הסורים היו יורים לנו על הכנרת…) הרווחנו אזור מקסים לטיולים! 

הגובה הגדולה 017

 הנה טיול אחד יפה וקל למקום שנמצא ממש בצפון הגולן – יער אודם. מה בתכנית? עצים יפים, פרחים יפים, איילים ו… גו'בה! ואם אתם לא יודעים מה זה, אל תדאגו. מיד תגלו.

 כדי להגיע לג'ובה, סעו ליישוב אודם שבצפון הגולן. כ-200 מטר לפני הכניסה ליישוב, תראו מצד ימין שביל היוצא מהכביש, ומסומן בסימון שבילים שחור. החנו את הרכב, ולכו עם השביל. לאחר כחצי קילומטר, תגלו שאתם עומדים על שפת מכתש קטן בקוטר 250 מטר ובעומק 60 מטר. זאת הג'ובה!

איך היא נוצרה? אולי אתם יודעים שאדמת הבזלת השחורה של הגולן נוצרה כתוצאה מהתפרצות הרי געש לפני הרבה מאוד שנים. תאוריה אחת אומרת שהג'ובה היתה שלולית גדולה שהלבה הרותחת כיסתה אותה, ומהחום הרב, המים התאדו והשאירו חלל, כמו בועה ענקית בתוך הלבה.

עם השנים הכיסוי הדק של הלבה נשבר, וכך נשארנו עם מכתש. הג'ובה מתמלאת פרחים שונים בכל עונה. איזה יופי! אחרי שמטיילים מסביב, אפשר לחזור לרכב, ולהמשיך לכיוון מסלול מעגלי שנמצא ביער אודם. שם תוכלו לראות עצים כמו אלון ואלה, צמחים מטפסים ופרחים מקסימים כמו רקפות ואירוסים!

קרדיט תמונה: Lior Golgher • ליאור גולגר, Wild Boars at Odem Forest Reserve DSC00733CC BY-SA 3.0   

Wild Boars at Odem Forest Reserve DSC00733

 לסיום, חובבי הטבע ביניכם ישמחו לבקר את האיילים שביער האיילים. הכניסה לאתר היא בתשלום, ותוכלו ליהנות שם מנהיגה ברכב חשמלי בין בעלי הקרניים, פינת ליטוף, מתקני משחק ואומגה, ועוד המון הפתעות! בימים קרים במיוחד יורד שלג ביער אודם, אז שימו לב למזג האוויר…  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture