חכמלוגי

הפריצה למחנה עתלית

'שלום' אמר הבחור הצעיר לשוטר הבריטי ששמר בשער מחנה המעצר בעתלית, 'אני מורה לעברית. שלחו אותי ללמד את האסירים שלכם.'

 'או, וורי גוד' אמר השוטר הבריטי 'פליז קם אין!' או בעברית, טוב מאוד! בבקשה, תיכנס!

 אם השוטר היה יודע שהבחור הוא אחד מלוחמי הפלמ'ח, ושאין לו שום כוונה ללמד עברית, כנראה הוא לא היה מכניס אותו למחנה בכזאת קלות… אך הוא לא ידע. וכך, הבחור וחבריו שהצטרפו אליו, יכלו לקדם את אחת הפעולות המוצלחות והנועזות של ארגון הפלמ'ח: הפריצה למחנה עתלית.

Zoltan Kluger. Ruins of a Castle of Athlit

 זה קרה בדיוק השבוע, לפני 74 שנה. הבריטים עדיין שלטו בארץ, ונלחמו בכל מאודם במעפילים היהודים שניסו לעלות. זמן קצר לפני כן הם עצרו באלימות קבוצה של מעפילים שהגיעו דרך היבשה מסוריה, והם התכוונו להחזיר אותם לשם – למרות עונש המוות שחיכה להם! ארגון הפלמ'ח החליט שאין ברירה, וחייבים לשחרר אותם. המשימה לא היתה פשוטה כלל וכלל: המחנה היה מגודר ושמור היטב, ולידו היו בסיסים נוספים של הצבא הבריטי. וגם אם יצליחו לשחרר את העולים, כיצד יעבירו אותם למקום מבטחים? באזור לא היו דרכים נוחות כדי לברוח.

 ובכל זאת, המבצע יצא לדרך. באחת אחר חצות, חברי פלמ'ח שהוכנסו למחנה במסווה של מורים תקפו את הזקיפים, השומרים ששמרו סביב גדרות התיל. באותו זמן, פרצו שלושה כוחות של לוחמי פלמ'ח (אחד מהם בפיקודו של המפקד הצעיר יצחק רבין) ונטרלו את שאר השוטרים. 208 המעפילים, ששכבו מתחת לשמיכות לבושים בבגדיהם ומוכנים לבריחה, קמו בזריזות ויצאו בעקבות הלוחמים לדרך. 

 במסע לילי מפרך, חצתה החבורה את הכרמל. הם עברו הרים ועמקים, עלו וירדו, עד שהגיעו עם שחר לקיבוץ יגור. הלוחמים רצו לפזר את העולים העייפים בין יישובי האזור, אך אז מישהו צעק: 'הבריטים באים!' 

 ואכן, המשטרה הבריטית עלתה על עקבותיהם… אך הם לא בנו על נחישות היהודים להגן על אחיהם העולים! מכונות חקלאיות של הקיבוץ חסמו את כניסת המשטרה, וכאילו משום מקום, אלף יהודים מחיפה והקריות הגיעו לקיבוץ, התערבבו בין התושבים והעולים, ובלבלו את השוטרים לגמרי! הבריטים הנבוכים הביטו במהומה, ולבסוף, עזבו את המקום בלי לעצור איש. איזה ניצחון מתוק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture