חכמלוגי

מזג אוויר

 מה מזג האוויר בזמן שאתם קוראים את הבלוג הזה? גשום? מעונן? או שאולי השמש זורחת? השבוע יחול 'יום החזאי', וזה בדיוק הזמן ללמוד כמה עובדות שאולי לא ידעתם על מזג האוויר!

 • חם/קר – המקום בו נמדדה הטמפרטורה החמה ביותר בעולם היא אל-עזיזיה שבמדינת לוב. לפני כמאה שנה, מישהו מדד שם חום לוהט של 58 מעלות! ואז, עוד לא המציאו את המזגנים… את הטמפרטורה הנמוכה ביותר מדדו בתחנת ווסטוק שבאנטרטיקה: 89.6-  מעלות. בררררר… ומה בארץ? מבחינת קור, אנחנו לא יכולים להתחרות, הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה אצלנו היתה 13.6- . אך בחום אנחנו במקום לא רע בכלל – בקיבוץ טירת צבי נמדדו 54 מעלות לפני קום המדינה!

בתמונה: קיבוץ טירת צבי ממבט אווירי. צילום: אסף צ. האסף.צ at Hebrew WikipediaTirat TzviCC BY-SA 3.0

Tirat Tzvi

 

 • רטוב-יבש – מה המקום הרטוב ביותר בעולם? בעיר מאוסינרמן שבהודו כדאי מאוד שתהיה לך מטריה, כי יורדים שם בממוצע 11 מטרים של גשם בשנה! לשם השוואה, אצלנו מושב מירון מחזיק את השיא של כמות הגשמים השנתית, עם 1.67 מטרים בלבד… לעומת זאת, לתושבי אנטפגסטה בצ'ילה לא כדאי להשקיע בעציצים, כי אצלם יורד פחות ממילימטר אחד בעונה! וגם זה קורה רק פעם בכמה שנים…  

  

 • ערפל – יצא לכם ללכת בתוך ערפל? מגניב ללכת בתוך ענן שנחת כאן על האדמה, ולהרגיש את עקצוצי הטיפות על הלחיים. אם פעם תהיתם כמה מים יש בענן הזה, מסתבר שלא הרבה. הטיפות שהוא מורכב מהן קטנות כל כך שנדרשות 7000 מיליון מהן כדי למלא כפית אחת במים!  

 

 • קור יוצא דופן – בכל מדינה יש עונות של בצורת ועונות גשומות, עונות חמימות במיוחד, וגם קרות במיוחד. אולי אתם זוכרים את השלג שירד כאן בארץ לפני שש שנים, והותיר יישובים הרריים רבים מנותקים מחשמל. בשנת תש'י, שנתיים לאחר קום המדינה, ירד שלג כמעט בכל הארץ, כולל בתל אביב! הדבר הקשה מאוד על העולים החדשים שגרו באוהלים ופחונים במעברות. ואם מדברים על קור – בארצות הברית לפני 87 שנה, גל קור גרם למפלי ניאגרה הענקיים לקפוא במקומם! תארו לכם איזה מגניב זה היה נראה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture