חכמלוגי

עניין של טעם

 אצלנו בצריף, כשרוצים לקנות גלידה, תמיד יש ויכוחים: אסי אוהב שוקולד ועופר אוהב וניל. אני בכלל אוהב גלידת זרעונים… חשבתם פעם מה גורם לטעמים השונים שיש לאנשים? בואו נלמד כמה דברים מגניבים על חוש הטעם!

  • על טעם וריח – לא רק בפתגם חוש הטעם קשור לריח! נכון שכשאתם מצוננים, לכל הדברים יש טעם משונה? זה מפני שבזמן האכילה, חלקיקים של האוכל עולים ומתחברים לקולטני הריח שבבסיס האף. התחושה של הטעם שאנחנו חשים בפה, מורכבת בעצם מטעם וריח יחד שעוברים לאזור המתאים במוח. למען האמת, חוש הריח אחראי לרוב החוויה! 

 • פקעיות הטעם – מי שאחראי לקלוט את טעם המאכלים הם פקעיות הטעם שנמצאות על הלשון. ולא רק שם! הן נמצאות בכמות קטנה גם בחיך, בעומק הגרון, ואפילו בוושט! לכולנו יש כמה אלפי פקעיות שכאלה, אך המספר משתנה בין 2000 ל- 10,000. עם הגיל, רגישות הפקעיות נוטה לרדת, וזאת אולי הסיבה שיש מאכלים שילדים לא סובלים, אך מבוגרים דווקא אוהבים מאוד…  

 • טועמי-על – אומרים עליכם שאתם מפונקים במיוחד באוכל, ויש הרבה מאכלים שאתם לא כל כך אוהבים? יכול להיות שאתם טועמי על! לא, אין לכם גלימה ואתם לא יודעים לעוף, אבל יש לכם הרבה יותר פקעיות טעם ממה שיש לאדם הממוצע, מה שהופך אתכם לרגישים יותר. 

קרדיט תמונה: Joe mon bkkIndian SpicesCC BY-SA 4.0

Indian Spices

  • חמישה טעמים – יש לפחות חמישה סוגים של טעמים שהלשון שלנו רגישה אליהם: מתוק, מלוח, מריר, חמוץ, ו…אומאמי. אם לא טעמתם משהו בטעם אומאמי, אל תדאגו: אומאמי זו המילה היפנית ל'טעים', והכוונה היא לטעם טעים שאינו מתוק. ואם למדתם בבית הספר שיש בלשון אזורים שונים שמיוחדים לקליטת הטעמים שונים – תשכחו מזה. היום המדע יודע שכל סוגי הפקעיות מפוזרות בכל רחבי הפה.

 

  • טועמים מוזרים – יש אנשים עם חוש טעם מוזר במיוחד: למשל 'טועמים תרמיים (קשורים לחום)'. כשהם אוכלים מאכל חם, הוא מרגיש להם מתוק, ומאכל קר מרגיש  להם חמוץ. אבל את השיא שוברים 'טועמי המילים'. להם יש תסמונת שנקראת 'סינסתזיה', שבה מתערבבים חושים ונקשרים לחפצים לגמרי לא מתאימים. כשאומרים לאנשים כאלה מילה, הם מסוגלים לחוש טעם מיוחד בפה שמתאים רק למילה הזאת! 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture