חכמלוגי

היחמורים שחזרו הביתה

 היום יש לנו בשבילכם ספור ציוני קצת אחר.

הוא עוסק בעלייה לארץ, בהברחה ממדינת אויב ברגע האחרון, ובהחזרת עטרה ליושנה – אך במקום לעסוק בעם היהודי, הוא עוסק ב…יחמורים!

קרדיט תמונה: B.NavezDama dama8CC BY-SA 3.0

Dama dama8

 היחמור הוא מין אייל שמוזכר בתורה כחיה כשרה. הוא היה נפוץ בארץ ישראל, ומסופר שעל שולחנו של שלמה המלך בכבודו ובעצמו היה עולה בשר יחמורים! אך עם השנים, כמו בעלי חיים נוספים, היחמורים ניצודו, עד שלפני כמאה שנה, הם נכחדו לגמרי מארץ ישראל. ולא רק ממנה – מדענים היו בטוחים שבעלי החיים האציליים האלה כבר לא קיימים בטבע – עד שלפני כשבעים שנה, התגלה עדר קטן של 25 יחמורים בצפון איראן. השאח, שהיה השליט האיראני, לכד שני זוגות לגן החיות הפרטי שלו, וגידל אותם שם.

 ובינתיים, כאן בארץ, הוחלט שיהיה נהדר אם אפשר יהיה להביא מספר יחמורים חזרה הביתה, לארץ ישראל! כאן הם יזכו לתנאים טובים, ויוכלו להתרבות. נוצר קשר עם אחיו של השאח, ותמורת האפשרות לצוד יעל זקן שחי במדבר יהודה, הוא הבטיח לשלוח לארץ את שני זוגות היחמורים. ואם תשאלו ממתי ישראל נמצאת בקשרי ידידות עם מנהיגי איראן? ובכן, באותה תקופה השלטון האיראני היה שונה לגמרי ממה שהוא היום, ושתי המדינות היו חברות טובות.

 אחיו של השאח הגיע לארץ, קבל את קרני היעל, אך משלוח היחמורים התעכב – עד שבשיחה מבוהלת מאיראן, הוא הזמין את אנשי רשות הטבע לבוא ולקחת במהירות את היחמורים שלהם. בארצו חלה הפיכה, והשלטון המוסלמי, אויבי ישראל (כמו שאנחנו מכירים היום) עלו לשלטון. רק שליח של רשות הטבע שהיה בעל דרכון זר היה יכול להכנס למדינת האויב, ומרק ואן ברבנברוק ההולנדי לקח על עצמו את המשימה. כשהוא הגיע לאיראן הוא גילה שהשאח ומשפחתו כבר ברחו, אך הוא הצליח לצוד מספר יחמורים, ולהבריח אותם בטיסת אל על האחרונה שיצאה מטהרן לכיוון תל אביב – בכלובים בתא המטען, כמובן!

 מאז חלפו כארבעים שנה, והיחמורים שהגיעו לארץ התאקלמו נהדר. גרעין של יחמורים מתרבה בשמורת הטבע בחי בר שבכרמל, ומדי שנה משוחררים לטבע קבוצות קטנות באזורים שונים. כיום חיים בישראל כ-500 יחמורים, האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם של יחמורים שחיים בטבע, ממש כמו פעם!   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture