חכמלוגי

צבא הרפאים

בתחבולות תעשה לך מלחמה 

היום אני רוצה לספר לכם ספור מדהים על יחידה 23, 'צבא הרפאים', שפעלה בימי מלחמת העולם השניה.

חיילי היחידה הסודית הזאת לא השתמשו בנשק, ולא הרגו אף חייל גרמני. הם אפילו לא היו ממש חיילים! הם היו אומנים: ציירים ואנשי תפאורה וקוסמים מקצועיים, אנשי סאונד ושחקנים. ובכל זאת, הם הצליחו להציל עשרות אלפי חיילים של צבא בנות הברית!

איך זה יכול להיות? בואו תשמעו.

בתמונה: סמל יחידת 'צבא הרפאים'

Ghostarmypatch

 בספר מלכים ב', צבא ארם צר על שומרון עד שהקב'ה עשה נס והשמיע למחנה ארם 'קול רכב, קול סוס, קול חיל גדול…'. הארמים שמעו ונבהלו, וברחו על נפשם.  לא ברור אם מישהו בצבא ארצות הברית הכיר את הספור, אך זה בדיוק מה שיחידה 23 עשתה! היא 'עבדה' על הגרמנים שצבא אמריקאי גדול וחזק של עשרות אלפי חיילים נמצא באזור, כשלמעשה, היו שם רק חופן חיילים, שגם הם היו מצויידים במכחול ולא ברובה.

 אז איך זה נעשה? קודם כל, אנשי היחידה הכינו כלי מלחמה מתנפחים בגודל ובמראה אמיתי. טנקים, תותחים, משאיות ציוד…הציירים צבעו אותם, והם הועמדו במקום בו רצו ליצור רושם שהצבא נמצא. כשמטוסי האויב חגו למעלה, הם ראו את הרכבים, את הסימנים שהשאירו גלגלי הטנק בחול (גם הם היו מזוייפים…) ודווחו מיד לממונים עליהם.

בתמונה: אחד מהטנקים המתנפחים

DummyShermanTank

 במקביל, גם אנשי הסאונד נכנסו לפעולה. דרך רמקולים חזקים במיוחד הם שדרו קולות מלחמה, בדיוק כמו בתנ'ך: קולות חיילים צועדים, שקשוק שרשראות הטנקים, רעש המנועים. כל הקולות הוקלטו מראש בארצות הברית במחנה אימונים, ונשמעו למרחק עצום.

 כדי להמשיך בתרמית, הוכנו שדרי רדיו מטעים, שדווחו על תנועת הצבא, ו'במקרה' הצליחו להקלט על ידי הגרמנים. גם שחקנים הועסקו לאותה מטרה – הם הולבשו במדי קציני צבא ארה'ב, נשלחו לתוך העיירות המקומיות, וישבו לשוחח בשקט על ה'תמרונים הצבאיים' בבתי קפה. מרגלים גרמנים מקומיים האזינו להם, ורצו לדווח על המידע החשוב שאספו …בעזרת כל התחמונים האלה, המודיעין הגרמני היה בטוח שכוחות גדולים של אמריקאים נמצאים במקום מסויים, אך בעצם, היה מדובר בצבא רפאים.

 היחידה פעלה פעם אחר פעם במהלך המלחמה, וגרמה לגרמנים להזיז את הכוחות שלהם בדיוק לאן שצבא בנות הברית רצה – הרחק מהמלחמה האמיתית! כך ניצלו חייהם של רבים, ובסיעתא דשמיא, הגרמנים נוצחו.

 קיומה של היחידה נשמר בסוד כמעט עד ימינו, ורק לפני כעשרים שנה סופר הספור המופלא על יחידת האומנים שהצליחו 'לעבוד' על הנאצים ימ'ש. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture