חכמלוגי

ערים מיוחדות בעולם

 שלום ילדים! השבוע יחול יום האורבניזם העולמי, שמוקדש כולו לתכנון ערים.

ידעתם שיש בעולם כמה ערים ממש משונות? בואו תשמעו על חלק מהן.

 • עיר תחתית – כשאומרים על עיר כמו עפולה או טבריה שהיא תחתית, מתכוונים שלעיר הזאת יש שני חלקים: אחד למעלה, על ההר, והשני למטה, במישור. אך העיירה קובר פדי שבאוסטרליה היא תחתית באמת –  היא נמצאת כולה מתחת לאדמה! היא נבנתה לפני כמאה שנה כעיירת כורים, כלומר עיר ששכנו בה עובדי אחד ממכרות היהלומים. התושבים גילו מהר מאוד שכדאי להישאר מתחת לפני הקרקע, כי למעלה, הטמפרטורה שנמדדה היתה מעל חמישים מעלות! כיום יש בעיירה בתים, חנויות, גלריות לאומנות, ואפילו מלון הפאר התת קרקעי הראשון.

בתמונה: חדר באחד הבתים בעיירה. קרדיט: Nachoman-auCoober Pedy underground houseCC BY-SA 3.0

Coober Pedy underground house

 

 • חיקוי סיני – כולם יודעים שהסינים יודעים לייצר הכל, אבל נראה שהפעם הם קצת הגזימו… כדי לחסוך לעצמם נסיעה לאוסטריה, הם החליטו לבנות עיר שהיא חיקוי מושלם לעיירה הלשטט האוסטרית! החיקוי כולל את מבני הציבור, הבתים, הרחובות ואפילו יש אגם דומה ברקע… באופן מפתיע, מחיר בית בעיירה הסינית יקר יותר מאשר במקור (:

בתמונה: העיר הסינית. קרדיט: Hanno BöckHallstatt-chinaCC BY-SA 4.0

Hallstatt-china

 

 • עיירה בתוך בניין – העיירה וויטיאר שבאלסקה נמצאת כולה בתוך… בניין מגורים אחד! בבניין יש חנויות, כנסייה, בית חולים, וכל מה שהתושבים צריכים. מטרת ה'התקמצנות' הזאת היא לא מחוסר מקום, אלא לצורכי ייעול. מדובר באחד האזורים הקרים בעולם, ומגורים בתוך בניין אחד ממוזג ונעים חוסכים הרבה מאוד אנרגיה וכסף.

 קרדיט תמונה: Barbara Ann Spengler from Arizona & Florida, USA, Alaska – Whittier – Begich Towers – May 2008 (2539986150)CC BY 2.0

Alaska - Whittier - Begich Towers - May 2008 (2539986150)

 • העיירה הכחולה – אם אתם אוהבים צבע כחול, זו המקום בשבילכם! העיירה שפשוואן שבמרוקו צבועה כולה בכחול: הבתים, הרחובות, הגדרות וכל השאר. על פי התמונות מדובר במקום יפהפה, ומסתבר שמי שאחראי על העיצוב זו קהילה יהודית גדולה שהתגוררה במקום בימי הביניים, שצבעה את המקום מסיבות דתיות.

 קרדיט תמונה: Mohammed5420Shopping-chefchaouen-morocco-f9607d8eac98CC BY-SA 4.0

Shopping-chefchaouen-morocco-f9607d8eac98

 • עיר הגמדים – לא, לא מדובר בעיר מהאגדות, אלא בעיר אמיתית שנמצאת בסין. המגורים בעיר מותרים אך ורק לאנשים מבוגרים שגובהם נמוך מ-130 סנטימטר, והיא מהווה מקלט לאנשים נמוכי קומה במיוחד שלא זכו ליחס מכבד במקום שבו נולדו. 120 תושבי המקום חיפשו לעצמם פרנסה, והחליטו לבנות את בתיהם בצורות מוזרות ומיוחדות, מה שהפך את המקום לאטרקציה תיירותית מצליחה! 

קרדיט תמונה: BlorgKingdom of the Little PeopleCC BY-SA 4.0

Kingdom of the Little People

13 תגובות

  1. תגובה
    שלום שירה. בכל שבוע עולים 3 תכני בלוג וחידה. הפינות אל תכני הבלוג מתחלפות כל שבוע, ופינת 'הידעת' היא חלק מהפינות שעולות מידי פעם בתחלופה עם פינות אחרות. שמחים שנהנת ממנה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture