חכמלוגי

קוראים כותבים

 

   

מענדי השליח מקרואטיה

 

  

 שלום לכל צופי וקוראי ערוץ מאיר לילדים!  

 

שמי מענדי זקלס, אני בן 11, יש לי תאומה, לומד בכיתה ו' וגר ב-קרואטיה!

מה זה קרואטיה? איפה זה? ולמה  אני בכלל שם? טוב ששאלתם!

  

 

 

נעים מאוד, קרואטיה!

 

 טעימה קטנה מההיסטוריה והבלגן ששרר כאן.

קרואטיה נמצאת בדרום-מרכז אירופה. יש לנו גבול עם הונגריה, סלובניה, סרביה, בוסניה והרצגובינה, ומהים גם איטליה. כאן מדברים ב… ניחשתם, קרואטית. ויש פה כארבעה מיליון וחצי תושבים, שמתפרנסים בעיקר מתיירות. עיר הבירה היא זאגרב.

מדינות וממלכות רבות שלטו כאן ונפלו. היו כאן היוונים וגם הרומאים. שבטים שונים שבאו והלכו. לפני כ-1300 שנה הגיעו הקרואטים לאיזור כשבטים סלביים, על שפת הים האדריאטי.

במשך השנים קרואטיה  התאחדה עם הונגריה. אחרי מלחמת העולם השניה הכריזו על כמה מדינות, ביניהן קרואטיה, שיהיו למדינה אחת – יוגוסלביה. אבל לפני 25 שנה במלחמת העצמאות של קרואטיה, יוגוסלביה מתפרקת לכמה מדינות, וקרואטיה מקבלת עצמאות.

בעיר הבירה זאגרב היה בית כנסת מפואר ביותר שנהרס במלחמה. הקהילה היהודית קמה שוב, והשתקמה. כיום יש שתי קהילות, הקהילה הוותיקה וקהילת "בית ישראל" (ספרדי).

 

 

 

 

• למה אני בקרואטיה?

 

 

לרבי מליובאוויטש היה רעיון אדיר שקוראים לו "מפעל השליחות" (מתנהל על ידי המל"ח – המרכז לענייני חינוך). המפעל הזה שולח שליחים לכל העולם. השלוחים (כינוי לשליחים) האלה מחפשים יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות לעת עתה, או שאינם מודעים ליהדותם, ומחזירים אותם אל חיק עמם. השלוחים נמצאים בכל מקום בעולם, ואפילו הנידח שבנידחים. אפילו באנטרקטיקה(!)

הורי שיח' פנו למפעל השליחות מיד אחרי חתונתם, וכשהתאומה שלי ואני היינו בני חצי שנה יצאנו לקרואטיה.

'כל שנה בחודש כסלו מתקיים כינוס השלוחים, בערך 5000 איש, בניו יורק בביתו של הרבי מליובאוויטש. הכינוס נמשך ארבעה ימים ובו מתקיימות סדנאות שקשורות לשליחות. ובסוף, ארוחת ערב גדולה שמסמלת את סיום הכינוס ושמה 'הבנקעט'. קיים גם כינוס לילדים שמתנהל כמעט כמו אצל המבוגרים רק שזו 'תוכנית לילדים.'

 

                              צילום: חב'ד שטורעם.נט

 

 

• חנוכה תכף כאן וההכנות רבות!

 

אבי מדליק כל שנה חנוכיה גדולה בכיכר המרכזית של העיר שלנו – זאגרב, ביחד עם ראש העיר. בפעם הראשונה אבי הוציא ממון רב, כתב מכתבים והצליח לארגן את ההפקה המסובכת של הדלקת החנוכיה בקרואטיה.

בשנה שאחריה התחילו הצרות. הגויים אמרו על אבא שהוא 'משוגע', ושזה לא יצליח… ומטעמי ביטחון העיריה סירבה להשתתף פעם נוספת בהדלקה. זה היה מאוד קשה.

אבא גילה שראש העיר טס לביקור בישראל, והצליח לסדר לו פגישה עם הרב הראשי לישראל לשעבר: הרב ישראל מאיר לאו שיחי'. בפגישה הם סיכמו על הדלקת הנר הראשון בכיכר. אבי שיח' והרב לאו אמרו לראש העיר שאם במקומות רבים בעולם מדליקים במקומות מרכזיים חנוכיה גדולה – אז גם בקרואטיה אפשר!

ראש העיר הסכים, והציב שני תנאים להדלקה:

א. שהדלקת נרות חנוכה תהיה פרויקט משותף עם עיריית זאגרב. כך בכל שנה העיריה מממנת את העלויות הרבות שכרוכות בהדלקה.

ב. שהרב לאו יגיע וידליק איתם את החנוכיה הגדולה. זו הייתה הצלחה שאין כדוגמתה. התרגשנו מאוד! 

 

                                 צילום: חב'ד אונליין

 

מאז כל שנה נדלקת החנוכיה בכיכר המרכזית של זאגרב.

אין כאן מאפיה כשרה, לכן אנחנו מכינים בכל שנה כ-300 סופגניות בבית! מפזרים אבקת סוכר ומחלקים בהדלקת החנוכיה הגדולה לכל מי שמגיע! (בשאר החגים אנו עורכים סעודות חג).

בקרואטיה יש כ-5000 יהודים, ורבים כבר עלו לארץ.

אבא שלי קנה בניין שנמצא כרגע בשיפוצים, הוא הבית-חב"ד העתידי שלנו. יהיו בו מקווה, בית כנסת, גן ילדים ובית קפה שבו יימסרו שיעורים ביהדות.

 

 


 

 

• אתם ודאי שואלים את עצמכם היכן אני לומד?

 

בזאגרב קיים בית ספר של קהילת בית ישראל שפתוח לכל הציבור, לא משנה מאיזו דת! ה"מיוחד" בבית ספר זה, שחוגגים חגים יהודיים ושלומדים עברית. אך לא לומדים שם מקצועות קודש כגון: משנה, תורה וכדומה. לכן השנה עברתי לבית ספר מיוחד המיועד לילדי השליחים בכל קצווי תבל (מכל העולם). אל תתלהבו יותר מדי – זה בית ספר: על המחשב! ממש כך.

 בית הספר מחולק ל3 מחלקות: אחת בעברית הפועלת לפי שעון ישראל, באנגלית לפי שעון ניו-יורק, ואחרונה בשפת האידיש לפי שעון אירופה.

אני לומד בתוכנה ששמה בלקבורד. בעזרת תוכנה זו אני יכול לראות את המורה ולשמוע, וגם את חברי מכל קצווי תבל. בתוכנה יש למורה אפשרות לפתוח ולסגור מיקרופונים כך שלא תמיד אנחנו יכולים לפטפט בינינו. קיים כפתור שעליו צורת יד וכשיש שאלה לוחצים עליו והמורה רואה אצלו ופונה אל זה ששאל.

הרבה ילדים לומדים במחלקת עברית. יש ילדים בדרום אמריקה שקמים ב5 בבוקר(!) כדי להיכנס לכיתה בזמן. או לחלופין ילדים שמסיימים ב-11 בלילה וכדומה. אצלי יש הבדל של שעה מהארץ כך שזה לא קשה. האתגר הכי גדול הוא להתאפק כשיש אפשרות לשוטט במחשב בזמן השיעור בלי שהמורה ידע או להסתכל בספר בזמן מבחן. זה  ממש קשה… אבל אפשרי!

 

 

 

 

• עוד כמה דברים על עצמי:

שמי המלא מנחם מענדל זקלס,

נולדתי בי"ד באב ה'תשס"ד ברחובות

אני הבן הבכור. לתאומה שלי קוראים דינה. יש לנו עוד אחות ושני אחים קטנים.

 

• התחביב  שלי:  לקרוא!

• המצווה האהובה עלי: תפילה

• הפתגם החשוב לי: ואהבת לרעך כמוך

 

שיהיה לכולנו סרתן בלאגדן חנוכה!

חג חנוכה שמח!

אומרים את זה ככה:   Sretan blagdan Hanuke!

 

 

                                               בברכה וב"אהבה"

                                           מענדי זקלס, קרואטיה

 

 

מוזמנים להגיב בכתובת המייל שלי: mezaklas@gmail.com 

            

 

 

 

 

 

גם לכם יש מישהו מעניין לראיין? הוא לא חייב להיות מפורסם…

 

נשמח לקבל מכם כתבות בכל נושא שתרצו

kids@meirkids.co.il

 

 

16 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture