חכמלוגי

סוללת ברגים וחומץ

 השבוע, לפני 275 שנה, נולד הפיזיקאי האיטלקי אלסנדרו וולטה, שנודע בעיקר בזכות המצאה מאוד מועילה שהמציא: הסוללה!

בעזרת וולטים מודדים את מתח החשמלי, ויחידת המידה הזאת קרויה על שם הממציא וולטה. 

 ידעתם שאפשר להכין סוללה שמייצרת חשמל בבית?

יש מספר שיטות, אך היום ננסה ליצור סוללה בעזרת ברגים וחומץ. מגניב ביותר!

 מה צריך?

  תבנית להכנת קוביות קרח

  ברגים . חשוב שהם יהיו מגולוונים, כלומר מצופים באבץ.

  חוט תיל העשוי נחושת

  חומץ

  נורת לד

 מה עושים?

 כורכים חוט תיל סביב הבורג, מלמעלה עד למטה, ומשאירים 'זנב' של חוט בערך באורך של 5 ס'מ. חוזרים על הפעולה עם מספר ברגים כמספר התאים בתבנית קוביות הקרח שלכם. 

 מכניסים לתא הראשון את אחד הברגים, ומניחים את קצה זנב חוט התיל עמוק בתוך התא השני, הצמוד אליו.

 כעת מכניסים בורג נוסף לתא השני, ומעבירים את החוט לתוך התא השלישי. כך חוזרים על הפעולה בכל התאים, עד לתא האחרון, בו לא שמים בורג. (אך כן שמים את קצה חוט התיל של הבורג שבתא הקודם!)

 ממלאים את התאים בחומץ.

 לוקחים את נורת הלד, שיש לה שני 'רגלי' תיל, ומניחים רגל אחת בתא הראשון, ורגל נוספת בתא האחרון. אם ביצעתם את הניסוי נכון – הנורה שלכם נדלקה!

 למה זה קורה?

 כדי להבין מה קורה כאן, צריך להבין מה זה בעצם סוללה. סוללה מורכבת משני חומרים כימיים, שבגלל ההרכב שלהם, אוהבים להעביר ביניהם אלקטרונים. הסוללה מבודדת אותם זה מזה ולא מאפשרת לתהליך לקרות  – עד שמחברים לסוללה חוט וסוגרים מעגל חשמלי. אז האלקטרונים עוברים דרך החוטים, יוצרים זרם חשמלי, ומפעילים את מכשירי החשמל שלנו! אם נשים שני חומרים, שאחד אוהב למסור אלקטרונים ואחד אוהב לקבל, ונקשר בינהם בעזרת חומר מוליך שמאפשר לאלקטרונים לעבור – נקבל חשמל.

 החומר המוליך לא חייב להיות מוצק, כמו חוט, הוא יכול להיות גם נוזל. בניסוי שלנו, החומץ הוא אלקטרוליט: חומר מוליך שמאפשר לאלקטרונים לעבור. הם עוברים בין האבץ, המצפה את הברגים, לבין הנחושת של התיל, ויוצרים חשמל אמיתי שמדליק את הנורה שלנו!  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture