חכמלוגי

עולמם הסודי של תינוקות

 יש לכם בבית אחים ואחיות קטנטנים? תינוקות?

עד היום מדענים נטו לחשוב שתינוקות לא מבינים יותר מדי, אך בשנים האחרונות, המחשבה הזאת הולך ומשתנה. 

 • איך אפשר לדעת מה חושב תינוק קטן שעדיין לא יודע לדבר?

בודקים את התגובות שלו. אם תינוק מתבונן במשך זמן ארוך יותר מהממוצע במשהו שקורה, סימן שהאירוע מעניין אותו וחריג בעיניו. בעזרת השיטה הזאת, הגיעו החוקרים למסקנות מאוד מעניינות!

• תינוקות טובי לב – בניסוי הראשון יש שני שלבים. קודם מראים לתינוקות מקרה 'לא הוגן', בו מחלקים קערת חטיפים בין שני אנשים, כשאחד מקבל הרבה יותר מהשני. חלק מהתינוקות לא מתרגשים, אך חלק מתבוננים בחלוקה הלא הוגנת במשך זמן רב.

בשלב השני,נותנים לתינוקות שני צעצועים, ובודקים איזה צעצוע הם אוהבים יותר. אחר כך, מישהו מבקש מהם את הצעצוע האהוב. מה אתם אומרים, התינוקות יתנו את הצעצוע המועדף או לא?

אז ככה: תינוקות שהביטו זמן רב באירוע ה'לא הוגן' שהתרחש קודם, גם יסכימו לתת את הצעצוע האהוב עליהם, ואלה שלא התרגשו מהחלוקה הלא הוגנת, יעדיפו לתת את הצעצוע הפחות האהוב…פלא איך אפשר לראות אופי נחמד כבר אצל תינוק כל-כך קטן!

 • מעדיפים את הטובים – מראים לתינוקות סרטון בו צעצוע מנסה לטפס על ההר. בסרטון, יש צעצוע שעוזר לו לעלות, אך יש גם צעצוע אחר שמפריע לו.

אחרי הסרטון, נותנים לילדים לבחור בין שני הצעצועים שראו בסרט – בין הצעצוע ה'טוב' שעזר לצעצוע ה'רע' שהפריע. והפלא ופלא: התינוקות מעדיפים לשחק עם הצעצוע הטוב!

 • זוכרים עוד מהרחם – התינוקות בניסויים שלמעלה היו בני שנה, אך מסתבר שאפילו תינוקות שרק עכשיו נולדו יודעים דבר או שניים! תינוקות מכירים ומזהים את הקול של אמם מרגע הלידה, וגם את המוסיקה שהיא נהגה לשמוע! לפעמים שיר שאמא אהבה לשמוע כשהיתה בהריון יכול להרגיע מצוין את הבכי של הפיצקי החדש.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture