חכמלוגי

הדגל שלי הוא כחול ולבן

 יום עצמאות שמח! איזה כיף זה לנסוע ברחבי הארץ היפה שלנו, ולראות דגלי ישראל מתנופפים במרפסות ועל המכוניות! לנו נראה ברור לגמרי שדגל ישראל היה מאז ומעולם שני פסי תכלת כשביניהם מגן דוד, אך האמת היא שלקח למדינת ישראל הצעירה קצת זמן כדי להכריז על הדגל המוכר לנו כדגלה הרשמי!

 ההיסטוריה של הדגל שלנו מתחילה הרבה לפני תש'ח. הראשון שהציע את צבעיה היה סופר יהודי אוסטרי בשם לודוויג אוגוסט פרנקל, שמונים וארבע שנים לפני קום המדינה. לאחר ביקור בירושלים, הוא כתב שיר  בשם 'צבעי ארץ יהודה', ובה כתב על שימוש בצבעים כחול ולבן. רק עשרים שנה מאוחר יותר, ביום ההולדת המאה של השר משה מונטיפיורי, הוצגו הצבעים האלה לקהל לראשונה כצבעי העם היהודי, כנגד צבעי הטלית ופתיל התכלת שבציצית.

 שנה אחר כך, בחגיגות השלושים למושבה ראשון לציון, הונף הדגל הראשון הדומה לשלנו. היו בו שני פסי תכלת – אך הפעם בתוספת מגן דוד במרכז. סמל מגן הדוד היה מזוהה כבר שנים רבות עם העם היהודי בתשמישי קדושה ובקישוט בתי כנסת.

 תוך זמן קצר, הדגל החדש הפך לאהוד מאוד בקרב חברי התנועה הציונית, ואומץ כדגל התנועה. אך כשנוסדה מדינת ישראל, היא היססה אם כדאי לקחת מהתנועה את דגלה, או שאולי להמציא דגל חדש? תחרות הוכרזה, והצעות התחילו לזרום. אחד הציע להשאיר את פסי התכלת, אך במרכז לשים שבעה כוכבי זהב. כך חלם הרצל, חוזה המדינה. אחר הציע לשים אריה, על פי 'גור אריה יהודה', בדומה לסמל ירושלים בזמננו. היו אפילו כאלה שהציעו להשאיר את מגן הדוד, אך לצבוע אותו בצהוב כדי לשמר את זכר הטלאי הצהוב מהשואה.

 לאחר דיון בוועדה, הוחלט ש… הדגל של הרצל ניצח! שבעה כוכבי זהב יתנוססו במרכז דגל המדינה! מופתעים? ככה זה – לא תמיד מה שוועדות מחליטות זה מה שקורה בסוף (: כשראשי המדינה ראו עד כמה אהוד דגל התנועה הציונית, וכמה הוא מזוהה עם היהודים ושאיפתם למדינה משלהם, הם החליטו בסופו של דבר לאמץ אותה באופן חוקי. מזל! תארו לכם שכל פעם שהיינו מציירים את הדגל היינו צריכים לנסות לצייר שבעה כוכבי זהב… 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture