חכמלוגי

ממברנופון

תגידו, אתם אוהבים מוסיקה? אז מה דעתכם להכין היום כלי נגינה מגניב מחומרים שיש לכולכם בבית? שמו של כלי הנגינה 'ממברנופון', והצליל שלו דומה קצת לסקסופון או לטרומבון. 

 

מה צריך?

• בקבוק פלסטיק

• קשית

• כפפה חד פעמית (רצוי גדולה)

• גומיה

• 2 ניירות עבים או בריסטול דק

 

מה עושים?

חתכו את הבקבוק לרוחב, בערך באמצע. את תחתית הבקבוק אפשר לשים במחזור, אנחנו נשתמש בחלק עם הפיה.

בעזרת סכין חדה, עשו חריצים קטנים בצורת X בצד הבקבוק. השחילו את הקשית כך שחלק ממנה ייכנס לתוך הבקבוק.

קחו את כפפת הגומי, וגזרו את החלק של האצבעות. מה שיישאר הוא לולאת גומי רחבה – החלק של כף היד. חתכו אותו בצד, כך שתקבלו מלבן של גומי.

הלבישו את מלבן הגומי על תחתית הבקבוק, והחזיקו אותו מתוח במקום בעזרת גומיה.

כעת גלגלו את הדף העבה שלכם לצורת גליל, והכניסו אותו לתוך פיית הבקבוק. הקפידו שהוא יהיה ברוחב של הפיה ולא דק יותר, והכניסו אותו עד שהוא ייגע בכפפת הגומי. גלגלו גם את הדף השני, והכניסו אותו לתוך הדף המגולגל הראשון. קבלתם 'צינור' ארוך יותר.

זהו! כלי הנגינה שלנו מוכן! החזיקו את הבקבוק עם הפייה כלפי מטה, ונשפו לתוך הקש. וואו! שומעים את הצליל? דומה לסקסוקפון? או שאולי לפרה…?

אם אתם רוצים לשנות את גובה הצליל, הכניסו והוציאו את גליל הנייר התחתון לתוך העליון, כך שהצינור שלכם יתקצר ויתארך. שמים לב לשינוי? אם תתאמנו, אולי תצליחו לנגן מנגינה של ממש! 

(לא הצליח? בדקו שהבקבוק באמת אטום. אולי הכפפה לא לגמרי מכסה את החלק העליון, או לא סגורה מספיק טוב עם הגומיה. יכול להיות שהגליל לא מספיק צמוד לפיה או לא נוגע היטב בכפפה. וייתכן גם שהחריצים שעשיתם כדי להכניס את הקשית יצרו חור גדול מדי. )

 

למה זה קורה?

לפיסת הגומי שמתחנו בראש הבקבוק קוראים ממברנה, והצליל נוצר בעקבות הרטט שלה. את הרטט אנחנו יוצרים על ידי הנשיפה לתוך הבקבוק, כי כך אנחנו מגדילים את נפח האוויר, ש'מנפח' את הממברנה.

הרטט יוצר גלי קול שעוברים בצינור הנייר, וגובה הצליל משתנה לפי אורך הצינור. כך עובד כלי הנשיפה הקרוי טרומבון.

אגב, תוכלו לשנות את הצליל גם בשיטה שונה: השתמשו רק בגליל אחד, אך חתכו בו מספר חורים כמו בחלילית. אם תסתמו חורים שונים, הצליל שלכם אמור להשתנות!

הכנתם את הממברנופון ואתם רוצים שנציג אותו כאן? שלחו אלינו את התמונה למייל kids@meirkids.co.il 

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Hide picture